O autorce

Jako malé se mi pletla písmenka, a co jsem opravdu nenáviděla, byly hodiny čtení. Můj názor na cokoli psaného se změnil až v sekundě gymnázia, kdy jsem se téměř den ze dne stala velkou čtenářkou, co prakticky neodkládala knihy z rukou.

Krátce nato začaly pod lavicí vznikat i moje propiskou psané prvotiny. Tvůrčí proces vyžaduje energii a určité duševní zacílení, a mě tak nějak uchvátil celou. Moje studijní výsledky tudíž vypadaly celkem nevalně. Postupem času jsem musela psaní odložit, abych byla schopná gymnázium zdárně dokončit a věnovat se dalšímu studiu.

Touha tvořit příběhy u mě v celé šířce potom znovu propukla na vysoké škole. V roce 2004 jsem tak uchopila do ruky tužku a odstartovala dlouhou, někdy veselou, někdy úmornou práci na Kloboucích z Agarveny. Rozrostly se do čtyř dílů a zásluhou nakladatelství Fragment a následně nakladatelství Grada se všechny dostaly ven k rukám čtenářů. Klobouky jsem ukončila, ale tužky jsem se prozatím nevzdala.

Další dvě dobrodružné knihy se souhrnně nazývají Mágové z Agarveny. V nich se ukrývá příběh o zakázané lásce a o hlubokém přátelství, které musí překonat veliké nástrahy a zkoušky. Svým mladým čtenářům přeji, aby v dobrodružné Agarveně, v níž jsem roky žila, strávili krásnou, barvitou a nezapomenutelnou dovolenou…

V posledních letech jsem ovšem vplula do nové literární etapy svého života. Fantasy jsem neopustila, pouze odložila naneurčito… S nasazením všech sil věnuji čas románům odehrávajících se v nechvalně známých čtyřicátých a padesátých letech. Sbírám data, dělám rešerše, mluvím s pamětníky. Čím víc pronikám do dramatické, dobrodružné a bolestné doby naší historie, tím víc cítím potřebu připomínat statečné skutky bezejmenných hrdinů, kteří obětovali životy pro naši svobodu.

Těmito knihami bych chtěla uctít jejich památku…

Markéta Prášková

Zavřít Menu