Jako malé se mi pletla písmenka, a co jsem opravdu nenáviděla, byly hodiny čtení. Můj názor na cokoli psaného se změnil až v sekundě gymnázia, kdy jsem se téměř den ze dne stala velkou čtenářkou, co prakticky neodkládala knihy z rukou.

Krátce nato začaly pod lavicí vznikat i moje propiskou psané prvotiny. Tvůrčí proces vyžaduje energii a určité duševní zacílení, a mě tak nějak uchvátil celou. Moje studijní výsledky tudíž vypadaly celkem nevalně. Postupem času jsem musela psaní odložit, abych byla schopná gymnázium zdárně dokončit a věnovat se dalšímu studiu.

Touha tvořit příběhy u mě v celé šířce potom znovu propukla na vysoké škole. V roce 2004 jsem tak odstartovala dlouhou, někdy veselou, někdy úmornou literární práci na Kloboucích z Agarveny. Rozrostly se do čtyř dílů a zásluhou nakladatelství Fragment a následně nakladatelství Grada se všechny dostaly ven k rukám čtenářů.

Další dvě dobrodružné knihy, které přišly na řadu posléze, se souhrnně nazývají Mágové z Agarveny. V nich se ukrývá příběh o zakázané lásce a o hlubokém přátelství, které musí překonat veliké nástrahy a zkoušky. Svým mladým čtenářům přeji, aby v dobrodružné Agarveně, v níž jsem roky žila, strávili krásnou, barvitou a nezapomenutelnou dovolenou…

V posledních letech jsem vplula do úplně nové literární etapy svého života. S fantasy jsem se nerozloučila definitivně, pouze ji odložila naneurčito… Dosud vyšly knihy Balada o snech, Rozbité světy a Ester. S nasazením všech sil věnuji čas románům odehrávajících se v obtížných dobách 20. století. Sbírám data, dělám rešerše, mluvím s pamětníky. Čím víc pronikám do naší dramatické, obtížné a bolestné historie, tím víc cítím potřebu připomínat statečné skutky bezejmenných hrdinů, kteří obětovali životy pro naši svobodu.

Těmito knihami bych chtěla uctít jejich památku…

Markéta Prášková


Média

Žena a život, únor, 2024
Žena a život, únor, 2024
Žena a život, únor, 2024
OnaDnes, únor, 2024
Zavřít Menu