2024

23. dubna 2024

Ester má svoji audioverzi, stejně jako Baladu o snech ji namluvila herečka a dabérka Dana Černá. Poslouchala jsem ukázku a zdá se mi to moc dobré:-)

25. března 2024

Zatímco Ester se už pomalu dostává k rukám čtenářů, rukopis, na kterém už více než rok pracuji, ještě stále nemá ani svojí hrubou verzi. Doufám, že během jara a léta bych s ním mohla konečně trochu pohnout…

3. března 2024

Ještě doznívají poslední dozvuky velkého křtu Ester. Byla to krásná neopakovatelná akce. Děkuji všem, kdo jste přišli, za skvělou atmosféru i za dlouhodobou podporu.

15. únor 2024

Včera vyšlo zmiňované číslo Ženy a život a dnes, po dlouhých měsících všelijakého dokončování a posledních úprav, vychází Ester. Těšíme se na ni 😊

25. leden 2024

V návaznosti na rozhovor pro Ženu a život z minulého týdne jsem se dnes v Praze ocitla v péči vizážistky, stylisty a fotografky😊 Výsledek najdete v časopise (2/2024).

19. leden 2024

Dnes jsem dělala v Praze rozhovor s redaktorkou Lenkou Brožovou (Žena a život). Povídaly jsme si o pracovních, ale také o ryze osobních věcech…

14. leden 2024

Dnes jsem ukončila druhý literárních workshop pro multimedia ZUŠ Světlá nad Sázavou a multimédia ZUŠ Ledeč nad Sázavou. Z konečných výsledků jsme byli všichni překvapeni. Studenti začínali s prázdným listem papíru a na konci měli skvěle vystavěné originální struktury zajímavých příběhů.

2023

23. prosinec 2023

Přeji všem návštěvníkům těchto stránek krásné prožití vánočních svátků a skvělý rok 2024.

20. listopad 2023

Ve škole se nám blíží nějaké předvánoční akce, koncerty, vystoupení, trhy, apod. Se svým houslovým triem nacvičuju zimní program Frozen a také nesmím zapomínat na přípravu Vánoc u nás doma:-)

15. říjen 2023

Stále druhá kapitola… Nacházím se někde mezi lety 1920 – 1923, ale rozhodně ne pouze v Československu. A podklady hledám celkem obtížně. Hlavně ale ještě dokončuji nový rukopis, který se nakonec bude jmenovat Ester:-)

4. září 2023

Já i celá moje rodina začíná nový školní rok. Září je pokaždé hektické, psaní musím trochu odsunout…

5. srpen 2023

Letos se jako již tradičně téměř každé léto uchyluji na několik dnů až týdnů do osamělého bytu v jedné pražské prvorepublikové vile. Tady trávím (téměř) o samotě literárně tvůrčí čas jenom ve společnosti svého rukopisu. Pracuji na druhé rozsáhlé kapitole (z plánovaných šesti).

10. červenec 2023

Po návratu z krásné divoké Albánie pokračuji v první velké kapitole nového románu, který jsem nakonec začala pořádně psát až na dovolené. Od začátku všech příprav jsem věděla, že tohle bude hooodně těžké, ale když jsem se k tomu konečně doopravdy dostala, ta obtížnost mě i tak mimořádně překvapila… 

5. červen 2023

Opět v plném nasazení:-) Zkouším se znovu ponořit do psaní nového románu, ale je to tak velké téma, že občas ztrácím víru, že tento román někdy zvládnu dokončit. Snad mi k většímu soustředění napomohou letní prázdniny:-)

13. května 2023

Právě jsem se vrátila z pražského knižního festivalu Svět knihy 2023. V pátek jsem měla ve stánku nakladatelství MOBA autogramiádu a v sobotu jsem se také stihla zastavit ve stánku nakladatelství Bookla, kde vyšla v listopadu 2022 Kniha stínů, poslední dál Mágů z Agarveny.

6. duben 2023

Rukopis Bez návratu jsem odeslala svým drahým poradcům historikům a češtinářům, a teď si užívám několik týdnu volna. V létě se chystám na nový, obzvlášť náročný rukopis, takže dělám rešerše a sbírám sílu začít…

22. březen 2023

Měsíc po vydání Rozbitých světů se ke mně prozatím dostávají samé pozitivní reakce:-) Jo, a také rovnou vychází Audiokniha, tentokrát namluvená herečkou Claudií Vašekovou. Dokončuji rukopis Bez návratu, který bych měla odevzdat během léta nebo podzimu.

8. února 2023

Připravuji křest knihy Rozbité světy, a hlavně se už velmi těším, až ji budu mít doma. Dala mi opravdu hooodně práce, nejspíš nejvíc ze všech mých dosud napsaných knih. Doufám proto, že se vám bude líbit:-)

25. ledna 2023

Dokončuji redakci na dětské knize Zakletí poníci (Cukr a koření nebo Cukr a bič, podle rozhodnutí redakce 😊), kterou jsem sice nenapsala já, ale pracuji na její úpravě pro české čtenáře v nakladatelství Knihy Dobrovský. Jedná se už o druhý díl (první jsem dokončila už před nějakým časem…)

2022

30. prosince 2022

Přeji vám všem, kteří jste zabloudili na tyto stránky, krásný, poklidný a úspěšný rok 2023.

11. prosince 2022

Rukopis bez návratu dostává konečně ostřejší kontury, ale ještě nemám hotovou ani hrubou pracovní verzi. Chystám se psát hlavně o Vánocích. Tentokrát je příběh podáván třemi různými vypravěči, takže se při psaní občas dost ztrácím. Doufám, že vy se neztratíte, až budete knížku číst 😊

10. listopadu 2022

Mágové jsou odesláni, Rozbité světy jsou ve spolupráci s paní redaktorkou nakladatelství MOBA dokončeny. Konečně se trochu vracím k rukopisu Bez návratu, který jsem začala v létě, ale stejně jako je hektický každý podzim až do Vánoc, je u nás hektický i tento. Ve škole i mimo ni se totiž nacvičují různé koncerty a vystoupení. I letos chystáme s naší kapelou NaPrášky velký vánoční koncert:-)

19. října 2022

Dnes jsem byla v Brně na návštěvě nakladatelství MOBA. Byl to celkově moc příjemný den. Tak nějak mě vše inspirovalo, abych se začala víc zabývat rozepsaným rukopisem. Tento měsíc mám ale ještě podstatnější práci. Připravuji k vydání starší rukopis Mágové z Agarveny – Kniha stínů. Je pro mě důležité ho vydat, protože uzavírá celý velký příběh o Agarveně. Zároveň je to moje první zkušenost se samonákladem, ale těším se na to. Nakladatelství Bookla mě zaujalo svým nápadem virtuálních skladů… Věřím, že to bude pro tuto knihu dobrá volba:-)

5. září 2022

Začal nám nový školní rok, se všemi jeho povinnostmi, radostmi i starostmi. Vždy trvá několik týdnů, než se všechno nové “usadí” a uklidní:-) Kromě toho dokončuji revizi Rozbitých světů, kterou mám odevzdat v polovině září.

7. srpna 2022

Život se pořád mění, a tak se musíme neustále přizpůsobovat novým situacím. Chtěla jsem se věnovat svému novému rukopisu, ale přišla nabídka na vydání toho minulého. A to opravdu nemohu nepřijmout!  Proto odkládám nové psaní a kontroluji rukopis Rozbité světy, který jsem vytvořila v covidové době.

26. července 2022

S dalšími třemi světelskými autory jsem prožila krásný třídenní festival Sázavafest plný hudby… a také našich knížek. To už tedy byla poslední plánovaná akce a já už se opět těším na svůj započatý román 😊

16. června 2022

Mezi různými akcemi spojenými s vydáním Balady o snech (více v aktualitách) pokračuje tradiční závěrečný shon školního roku. Kromě toho shromažďuji podklady k novému rukopisu, který bych chtěla začít v červenci a pracovat na něm až do konce srpna 😊

18. května 2022

Dnes vychází Balada o snech. Ať se vám líbí 😊

8. května 2022

S postupujícím jarem i já postupuji v otázce osnovy svého nového románu. Nenapsala jsem ještě ani jednu větu, ba ani slovo. Nicméně se teď těším na vydání Balady o snech a připravuji akce s jejím vydáním spojené 😊

2. dubna 2022

Vedle příprav na vydání Balady o snech pracuji na osnově dalšího románu z období války. Sice teď nepíšu žádné fantasy, ale dramatické prostředí nadále zůstává… U osnovy jsem se prozatím trochu zasekla, protože některé části dějů se mi pořád nechtějí spojit dohromady… Však ono to ale nakonec nějak půjde 😊

20. března 2022

Redaktorské i grafické práce na Baladě o snech jsou dokončené, teď už se bude čekat jenom na tiskárnu😊. Knížka vyjde nakonec v květnu, pokřtíme ji nejspíš 9. června.

14. února 2022

Stejně jako i jiné prázdniny nebo i svátky, využívám volný čas k psaní. Aktuálně dokončuji historický román Rozbité světy. Je to takový covidový román. Kdyby nebylo lockdownů, nebyla bych asi ještě ani v půlce😊. Rozbité světy je moje zatím nejrozsáhlejší dílo a mám z něj fakt velkou radost. Těším se, až ho budu připravovat k vydání.

 

1. leden 2022

Přeji všem krásný nový rok, mnoho činností, které vás budou bavit, hodně nových příležitostí a hlavně zdraví, klid a pohodu.

2021

20. prosince 2021

Mezi přípravami na Vánoce tak nějak pokukuji po svém muži a rozházených listech v jeho rukách. Na těch listech je můj nový rukopis. Ano, přesně tak to vypadá. Papíry se válejí na stolech, na zemi i na posteli, podle toho, kde se můj první redaktor a zároveň korektor nachází. Jeho práce i všechny jeho posudky pro mě mají velkou váhu a já se vždycky snažím veškeré nedokonalosti opravit. To ale znamená, že Rozbité světy budu muset ještě několikrát hloubkově zkontrolovat.

3. listopadu 2021

Končím hrubou verzi rukopisu Rozbité světy. Když se trochu ohlédnu zpátky, trvalo rok, než jsem nelehký a lehce zamotaný příběh z období protektorátu a následných let dovedla od prvního slova až k této fázi. Považuji to za úspěch, předpokládala jsem, že u rukopisu strávím víc let. Podařilo se mi naplno využít dlouhá období různých lockdownů nařízených vládou, což je ovšem situace, která se už (doufám) nebude opakovat 😊.

6. října 2021

V ději jsem se přesunula do roku 1948, což byl obecně velmi vypjatý rok plný zvratů a emocí. Samozřejmě, že si můžu dohledat všechny události, které se staly, ale o pocitech tehdejších lidí, jako byly obavy, nejistota a strach z budoucnosti, se píše hůř. To se  na internetu hledá o dost obtížněji a jen někteří pamětníci si vybaví, co přesně v roce 1948 prožívali. Uchyluji se proto opět ke knížkám. Najít ovšem ty pravé, je trochu oříšek 😊

 15. září 2021

Musela jsem pero i notebook úplně odložit. To se mi za posledních sedmnáct let častokrát nestalo. Zahájení školního roku mě neovlivňuje jenom jako učitele, ale letos zejména i jako rodiče. Nedaří se mi najít ani chvilka volného času. Snad se nový režim brzy ustálí a já se budu zase moci klidně vrátit do roku 1945…

23. srpna 2021

Takže, letní prázdniny za mnou. Zítra nastupuji s plným nasazením do školy. Při psaní jsem nejvíc využila pobyt v Praze, protože právě tam se odehrává historický román, na kterém pracuji (a nejspíš ještě dlouho pracovat budu:-) Potřebovala bych tam bydlet asi půl roku, abych se seznámila se všemi podstatnými místy, ale to zkrátka není v mých možnostech. Pro tyto účely musím sáhnout po malé berličce v podobě street wiew 😊

14. června 2021

Dávám si malou oddechovou přestávku mezi poslední revizí Balady o snech a znovunavrácením k práci na románu z okupace. Oddechová přestávka znamená, že hasím všechno, co mi už dlouhodobě hoří za patami, vyřizuji mnoho restů, třídím svoje poznámky a také se soustředím na zdárné ukončení školního roku. Od července chci ale znovu zasednout k pracovnímu stolu:-)

17. května 2021

Dnes slavnostně podepisuji smlouvu na svoji další knihu:-) Její pracovní název je Balada o snech, doufejme, že už jí zůstane. Nabídka z nakladatelství přišla trochu náhle a rozhodně nečekaně, ale o to větší radost mi udělala. Od dnešního dne tedy začínám spolupracovat s nakladatelstvím MOBA a Balada o snech se tak brzy vypraví do světa…

21. dubna 2021

Stále ještě pokračuji v psaní. Hrdinové postupně dospívají a přes dramatický rok 1948 se dostávají až k dalšímu dramatickému roku 1953. Už teď vidím, že bude tento rukopis delší než všechny moje dosavadní díla. Pokud ho vůbec dokončím… Oproti fantasy žánru tady musím neustále něco dohledávat a někdy toho mám už natolik plnou hlavu, že mi připadá, jako bych se do období protektorátu a poválečného období sama přestěhovala.

12. března 2021

Rozvolňování ještě přísnějších opatření je prozatím v nedohlednu. Březnové uzavření se dotklo i mojí práce, protože, jelikož učím v první třídě, jsem chodila celou zimu normálně do školy. Teď učím distančně z domu. V praxi to vypadá, když k tomu připočítám denní čas strávený psaním, že se prakticky nehnu od počítače. Smekám před lidmi, kteří takto pracují celý rok.

Pustila jsem se tedy do zevrubné úpravy započatého textu. Konečně jsem našla způsob, jak na to, a mám z celého románu radost. Snad mi dlouho vydrží…

20. února 2021

Dokončila jsem skicu nového románu. Mám v úmyslu říkat mu válečný román, přestože zhruba polovina příběhu se odehrává až po válce a zasahuje do začátku padesátých let. Ta válečná část je pro mě ale nejobtížnější. Dennodenní život v protektorátu se opravdu dost těžko představuje.

Teď by mě měla čekat obtížná několikaměsíční revize hrubého textu, v tuto chvíli plného různých chyb a nejasností. Připodobnila bych ho k cedníku. Každou z těch děr teď musím opravit. Upřímně nevím, odkud začít, což se mi nestává příliš často…

9. ledna 2021

Letošní rok pravděpodobně nebude normální, stejně jako nebyl ani ten loňský. S plány je lepší spíš šetřit, různé vize a očekávání si spíš odpustit. Literární plány si tedy ponechávám, protože tvořit lze skoro za všech okolností, takže třeba i ve chvíli, kdy je zavřený celý život v republice.

Přemýšlím nad závěrem nově vznikajícího románu. Bojím se, že bude až příliš akční, potřebovala bych ho zjemnit. Přece jenom se od dobrodružného způsobu vypravování jen těžko odchyluji, neboť, jak se říká, zvyk je železná košile…

2020

24. prosince 2020

Přeji všem krásné Vánoce a v novém roce 2021 hodně zdraví a samé dobré příběhy se šťastným koncem:-)

20. listopadu

Po dlouhé době shromažďování všech možných podkladů a studia mnoha knih se tento měsíc pouštím do nového románu. Vzhledem k jeho předpokládanému rozsahu a množství materiálů, které ještě musím načíst, ho určitě nedokončím v nejbližších dvou letech. Pokud ho vůbec dokončím…:-)

10. října

Doba tomu asi nahrává, protože oproti jinému běžnému podzimu se letos daleko víc zabývám psaním. Dokončuji a reviduji nějaké starší rukopisy, ale bohužel ani s vydáváním to nevypadá až tak dobře. Knihy jsou v covidové době jednou z nejvíc ohrožených oblastí.

18. září

Začátek roku vnímám kupodivu jako poměrně klidný. Kvůli obavám z koronaviru nám odpadají mnohé společné akce, kroužky a další povinnosti, takže se můžeme naplno věnovat vyučování. Snad se nám obecně podaří zaplnit jarní „školní výpadek“. Psaní se věnuji nadále, i když jenom několik desítek minut denně.

Dnes se také uskutečnila první beseda ke knize Mágové z Agarveny. Proběhla v 7.B na mojí domovské škole. Na jiné školy se prozatím nechystám, vše odkládám na později :-).

1. září

Začal nový školní rok. Letní psaní malinko upozaďuji, abych se mohla věnovat pracovním povinnostem. Předpokládám, že letošní rok nebude úplně běžný a těžko předvídat, co učitelům, žákům a jejich rodičům přinese :-). Všem tudíž přeji vykročení pravou nohou :-).

16. srpna 

Stále jsem ponořená v psaní, tentokrát už doma. Snaha o karanténu těmto “osamělým“ koníčkům docela nahrává :-). Také musím využít čas letního volna, než zase začne škola.

24. července

Odletěli jsme mimo republiku a objevili jsme krásu písečných pláží bez turistů:-). I sem si beru práci a v klidu si tady tvořím. Pracuji na nefantasy románu, o kterém jsem tu už asi psala, protože ho mám napůl dokončený už dlouho. Teď bych ho ráda dotáhla do konce. S jejím vydáním ovšem pospíchat zřejmě nebudu, neboť knižní trh obecně, stejně jako mnoho dalších odvětví, momentálně zaznamenává krizi.

3. července

Po tomto zvláštním a nestandardním školním roce přeji všem hezké a odpočinkové léto. Budu se teď víc věnovat Instagramu, takže popřípadě, pokud máte možnost, pište tam:-) Chystám se dokončit povídku zasazenou do Čech 14. století a potom se budu zabývat nějakými nedokončenými romány. Snad mi půjde práce od ruky:-)

6. června 2020

Nouzový stav skončil už před mnoha dny a dosud probíhají vlny dalšího uvolňování preventivních opatření. Svět se postupně vrací k normálu. Nevím, jak to máte vy, ale já jsem stále ještě tak nějak mimo a nemohu se dostat do své běžné provozní teploty. Možná je to tím, že na dveře klepe léto a že už ve vzduchu cítím prázdniny. Nebo jsem možná během jara tak trochu zlenivěla. V každém případě, literárních nápadů a projektů si před sebou stále tlačím mnoho. Možná ještě víc, jelikož jsem měla čas si o všem víc popřemýšlet.

Během jara mi napsala řada velmi milých lidí, dnes již dospělých, kteří četli jako děti Klobouky z Agarveny a nějak je ovlivnily. Z takových zpráv jsem měla vždycky velkou radost. Někteří mě také žádali o posouzení jejich vlastní tvorby, což bylo místy celkem humorné. Jednomu studentovi, který se hlásil na DAMU na autorskou tvorbu, jsem v jeho povídce převrátila skoro každé druhé slovo.  Já sama jsem před lety prostřednictvím svého prvního redaktora Štěpána dostala také takovou detailní a možná i bolestivou průpravu ke svému psaní. Vážím si jí dodnes a dosud z ní těžím.

Aktivně se teď věnuji historickým povídkám. Ne ovšem jen tak z dlouhé chvíle. Časem bych je chtěla pospojovat do samostatného románu. Takto jsem již jejich prostřednictvím zavítala například do Paříže a Londýna začátkem 18. století, Starověkého Říma a Egypta v roce 42 a 43 n.l. za vlády císaře Claudia, a v těchto dnech jsem se vrhla do Prahy za císařem Karlem. Tady jsem se překvapivě trochu zasekla. V každém případě už mám znalosti a vědomosti o stavbě Karlova mostu, o množství různých pražských řemeslníků, o slavení svátků, o dobových věznicích, a zvláště jsem si nastudovala detaily z prostředí rytířských turnajů, které u nás byly v tomto čase velmi populární.

Musím si sice neustále něco dohledávat, ale jinak mě psaní příběhů z historie stále připomíná psaní fantasy. Stejně si musím spoustu věcí velmi detailně vizuálně představit, než jsem schopná to přesně popsat. Exkurze ho historie ani do fantasy zemí se bohužel nepořádají. Samozřejmě je to zase všechno dobrodružný žánr, pravděpodobně nikdy nebudu dobrá v psaní románků ze současnosti…

I když… i jeden takový mám téměř připravený k vydání:-)

5. května 2020

Nouzový stav, uzavření škol a celá řada dalších omezení nám sice narušily náš zaběhnutý režim života, ale přinesly nám také mnoho nových příležitostí. Ač jsem již osmý týden doma, učím na dálku a také se učím se svými dětmi, zbývá mi ještě nějaký čas na psaní. Právě teď, když jsme tak trochu zavřeni doma, můžeme využít tuto dobu ke svým koníčkům, třeba vytáhnout starý malířský stojan, sáhnout po dosud nepřečtené knížce, zprovoznit šicí stroj nebo se třeba naučit háčkovat. Tento čas nám k tomu dává prostor a umožňuje nám rozšířit si obzory, které by jinak zůstaly zcela neobjeveny:-)

Já tedy bohužel literárně netvořím tak intenzivně, jak bych asi chtěla nebo snad i mohla, ale mám zkrátka rodinu, dům, zahradu a povinnosti, a svůj čas i energii nadále dělím mezi vše potřebné. Během těchto osmi týdnů se mi ale podařilo:

  1. Sestavit osnovu nového románu – Ty, kteří si představují běžnou osnovu školního slohu, musím poopravit. Není to osnova na pět řádků. Příběh jsem měla už tak nějak v hlavě, a i tak mi trvala osnova zhruba týden. Má formát A1, takže ji mám rozloženou přes celý svůj pracovní stůl. A zjišťuji, že ji ještě nutně potřebuji doplnit. Příběh by měl být reálný a měl by se odehrávat přes tři generace. Je tam hodně jmen, dat a vztahů, až se v tom sama trochu ztrácím:-)
  2. Napsat hrubou verzi tohoto příběhu – Myslím tedy superhrubou. Řekla bych, že je to spíš taková skica. Spousta věcí tam chybí, spousta se musí předělat. Než se propracuji k finální verzi, budu minimálně o rok starší:-)
  3. Sestavit literární plán na léto – To dělám každý rok. Využívám přirozeného členění školního roku tak, abych to nejhlavnější tvořila právě v létě, o letních prázdninách. Příprava je nutná, protože si nemohu dovolit žádný dlouhý tvůrčí blok.

Ale jinak se samozřejmě chystám znovu do práce, a jelikož nastupujeme 25. května, zbývají mi necelé tři týdny. To znamená, že musím šlápnout do pedálů:-)

 

3. dubna 2020

Vedle vyučování na dálku a dohledu nad samostudiem vlastních dětí, mi tak nějak zbývá ještě trocha času (ne ale zase tak moc, jak bych si přála) na můj připravovaný román. Tak jsem do něj v období karantény skočila rovnýma nohama. Začala jsem sepsáním osnovy na formát A1, což je zhruba formát celého mého pracovního stolu. Snad mi bude při psaní nápomocná…

19. března 2020

Svět je díky koronaviru v nebývalé pohotovosti, a tak nám jako jedno z prvních vládních opatření zavřeli školy. Bylo by jednoduché pustit z hlavy veškeré vyučování, ale školní osnovy praskají ve švech a jen těžko by se nám to později podařilo všechno dohnat. Takže učíme, i když trochu krkolomně, dál.

5. března 2020

Dokončuji fantasy povídku s názvem Poslední válka a na chvíli povídky opouštím. Budu se připravovat na nový román, kterému bych se chtěla věnovat letos v létě.

20. února 2020

Včera proběhl slavnostní křest knihy Prokletá pevnost. Atmosféra byla krásná a vlastně celá akce byla skvělá. Já jsem si ji tedy dost užila 🙂 Dnes jsem dělala rozhovor s Janou Kabrhaltovou pro Havlíčkobrodský deník. Mezitím odpovídám na různé emaily a zprávy s nabídkami besed nebo autorských čtení. Ráda bych se vrátila ke svojí povídce a následně začala nový román, ale ještě pořád na to nemám takové volno, jaké bych potřebovala 🙂

6. února 2020

Dnes vychází moje pátá kniha! Chystám její křest s besedou a autogramiádou, a mezitím už také začínám psát další kratší či delší dílka.

18. ledna 2020

Očekávám vydání knihy a chystám její křest. Kdo někdy organizoval podobnou akci, jistě mi dá za pravdu, že se to nedá zvládnout za hodinu. Dávám si tudíž malou tvůrčí pauzu, kdy tedy aspoň přemýšlím nad novými náměty, ale jinak koncentruji síly na akcemi naplněné jaro. Od března (možná už od února) začnu zase jezdit na besedy, na něco jsem také zvaná do knihovny a také bych měla vést nějaké tři speciální literární workshopy. Přípravy na všechny tyto aktivity mi samozřejmě zatím chybí…

2019

15. prosince 2019

Připravujeme vánoční koncert a jiná vánoční vystoupení, zároveň se chystám na Vánoce doma a končím onu povídku zasazenou do roku 42 n.l. Takový běžný prosinec 🙂

3. prosince 2019

Konečně přichází zpráva z nakladatelství Fragment, že k vydání knihy dojde 6. února následujícího
roku. Musím se přiznat, že jsem na tento datum netrpělivě čekala, protože v návaznosti na něj
potřebuji připravit ještě další akce. V první řadě křest knihy. Zatím ještě nevím, z jaké strany ho
uchopit, ale až o tom nějak popřemýšlím anebo podniknu příslušné kroky, budu vás informovat.

28. listopadu 2019

Když mám náhodou střípeček času, odjíždím znovu na dovolenou do antiky. Nemáte někdo přesnější
představu, jak třeba vypadaly římské dopravní lodě za vlády císaře Claudia?

10. listopadu 2019

Pracuji na jedné speciální povídce, která se odehrává někde mezi starověkým Římem a starověkým
Egyptem zhruba okolo roku 30 n.l. Už když píšu tuto větu, říkám si pro sebe, jak se vůbec mohu já,
naprostý laik, co se dějin (a ještě k tomu hodně starých dějin) týče, vůbec odvážit s tímto tématem
pracovat. Inu, má to být tak trochu fantasy. Reálie té doby si ovšem vymýšlet nemohu.

3. listopadu 2019

Když mám výjimečně nějaký volný čas, pokouším se sepsat sérii volně navazujících povídek
zasazených do konkrétních dějinných období. A jelikož si toho ze svých studentských let zase tolik
nepamatuji, nezbývá mi, než se v té rozsáhlé historii pomalu znovuvzdělávat sama.

18. října 2019

Stále zařizuji různé drobnosti ohledně vydání nové knihy a akcí s tím spojených. V tuto chvíli už mám
obálku knihy, a dokonce i anotaci, kterou jsem ovšem tentokrát nepsala já. Najdete ji na zadní straně
knihy. Pro zájemce o literární soutěž, kterou jsme vyhlásili na začátku října, platí průběžné
odevzdávání prací do městské knihovny ve Světlé nad Sázavou. Více v Aktualitách.

15. září 2019

Jednám častěji s redakcí nakladatelství. Několikrát jsme přepracovávali konečné názvy edice i knihy
samotné, hledali jsme ilustrátora a směrovali ho ke konečné představě obálky. Nejsem si jistá, jestli
se v té představě shodneme, ale ilustrace není můj obor, takže to musím přenechat povolanějším.

5. září 2019

Dnes jsem si byla popovídat o četbě s dětmi ve 4. třídě. Někteří z nich už měli Klobouky z Agarveny
přečtené, někteří se nacházeli v procesu čtení jednoho ze čtyř dílů. Společně jsme strávili příjemnou
hodinku a zamysleli se i nad tím, kolik práce je potřeba, aby taková kniha vznikla, a kolik lidí se podílí
na její tvorbě.

20. srpna 2019

Srpen je pro mě měsíc tvůrčí práce. Omezila jsem výlety a jiné společenské akce a ponořila se do
psaní. Možná je trochu předčasné prozrazovat, čím přesně se nyní zabývám, tak jenom ve zkratce.
V první řadě se jedná o povídky, které až na občasné literární soutěže v podstatě nepublikuji a ve
druhé řadě o tak trochu historický román. Základ už mám položený z dřívějších měsíců a let, teď ho
jenom upravuji. Jelikož se tam ale prolínají dvě časové roviny, občas se mezi nimi sama celkem
ztrácím. Pokud zvládnu někdy v budoucnu tento román dokončit ke své plné spokojenosti, pokusím
se ho také nechat vydat. Pro fanoušky Klobouků z Agarveny ale poznamenávám, že se jedná o úplně
jiný žánr i styl.

20. června 2019

Na konci měsíce jsem uspořádala nějaké besedy ohledně svých starších knih. Upřímně jsem se
podivila, jaký zájem u žáků vyvolaly. Doufám tedy, že je všechny přes prázdniny přečtou a budeme si
o nich moci později popovídat:-)

12. května 2019
Slavnostně dokončuji rukopis, zálohuji a odesílám do redakce. Padá ze mě velké napětí, je však
pravda, že se mi bude po té knížce trochu stýskat (samozřejmě jen do doby, než se vrhnu do nějaké
jiné:-). Ráda bych si dala několik dnů volno, ale čeká mě ještě stále nedokončený web, tak s tím
volnem tedy nevím…

24. dubna 2019
Během dubna ležím hlavně v rukopisu. Mám ho odevzdat do června, ale přece jenom to není práce
na jedno odpoledne. Čtu, upravuji, opravuji, mažu a připisuji. Mnoho autorů tuto závěrečnou činnost
na knize nemá rádo, ale já ano. V tuto chvíli si už četbu opravdu užívám. Nikdy nečtu své knihy po
tom, co je vydám, takže toto je nejspíš moje poslední čtení…

11. dubna 2019
Pořád průběžně upravujeme budoucí web a zdá se, že konečně začíná získávat jasnější kontury.
Obdivuji všechny, kdo takovouto činnost dělají profesionálně. 🙂

 30. března 2019
Snažím se s kamarádem pracovat na nových webovkách, ale pořád nám to tak nějak úplně
nejde na svět. Upřesňujeme si různé náhledy na věc, debatujeme o nápadech a seznamujeme se
(tedy hlavně on) s novými možnostmi v oblasti IT technologií. A to bych chtěla opravdu jen
jednoduché stránky. 🙂

15. března 2019
Povídka je hotová, a pokud mě paměť neklame, je první ze žánru sci-fi, kterou jsem napsala. Nese
pracovní název Konec vesmírné odysey.
Kromě toho se s kamarádem stále pokouším o něco podobného webovým stránkám, avšak
dokončení této pro mě obdivuhodně nepochopitelné práce je prozatím zastřeno velkým tajemstvím…

6. března 2019
Vracíme se z jarních prázdnin, napůl odpočinutí, napůl unavení víc, než před nimi. Bylo to hezké, ale
teď už zase vzhůru do práce. Například dokončit rozepsanou povídku…

 

1. února 2019
Vstupujeme do druhé poloviny školního roku, což s sebou přináší dvě pozitiva. V první řadě začínáme
vidět jisté výsledky své práce, které se nám podařilo za půl roku vtěsnat dětem do hlav (občas ne
všem:-) a v neposlední řadě vyhlížím dlouhé letní volno, které se já opět chystám využít
k literárnímu tvoření.

 

25. ledna 2019
Tak nějak, když mi vyjde chvilka mezi prací, rodinou a ostatními koníčky, vracím se k psaní. Přece
jenom smlouva je závazná. Kromě samotného rukopisu pracujeme na webových stránkách (prozatím
nedostupných) a dalších podobných radostech, které mě příliš nebaví, ale které zkrátka spisovatele
21. století nutně provázejí.

2018

31. prosince 2018

Starý rok za námi. Byl plný dobrých chvil, i těch náročnějších, ale tak nějak se podle mého převalil hrozně rychle. 

Do nového roku přeji všem radost, pohodu a úsměv na rtech…

23. prosince 2018

Přeji všem krásné a pohodové prožití vánočních svátků.

11. prosince 2018

Soustavně pracuji na rukopisu knihy, který mám podle smlouvy odevzdat v červnu 2019. Zdá se to dlouhá doba, ale potřebuji si ten příběh ještě několikrát přečíst. Těžko se všech svých rukopisů vzdávám, protože mívám pocit, že ještě nejsou úplně dokončené. Stejné to zajisté bude i s tímto.

8. listopadu 2018

Podepisuji smlouvu s nakladatelstvím Fragment. Více v Aktualitách.

15. říjen 2018

Paní redaktorka si osobně celou chystanou knihu přečetla a vyjádřila se o ní velmi pochvalně. Kývu na doladění nebo upravení nějakých drobností a tak nějak pomyslně na dálku zhruba sta kilometrů si podáváme ruce. Zahajujeme spolupráci.

26. září 2018

Jednám s nakladatelstvím Fragment o vydání první knihy Čtvrtého věku. S tímto nakladatelstvím jsem už před lety spolupracovala a naučila se v něm hodně důležitých věcí. Snad tedy spolupráci navážeme znovu.

20. srpna 2018

Prázdniny se nejevily jako úplně klidné, ale nestěžuji si. Dost jsem cestovala, takže práce na všech rozepsaných knihách malinko ustrnula.

22. června 2018

Pomalu končím školní rok a těším se na klidné prázdniny.

8. května 2018

V rukopisu, na němž občas pracuji, střídám dvě časové roviny a prolíná se tam celkem zamotaný příběh několika žen. Snad se mi ho podaří rozplést.

3. března 2018

Chodím sice do práce, ale snažím se i tak trochu psát. Vyčlením ale možná tak dvě hodiny týdně. Bývaly doby, kdy to byly dvě hodiny denně.

1. ledna 2018

Přeji všem pohodový rok plný spokojenosti a inspirace.

2017

8. prosince 2017
Připravujeme koncert a všichni se těšíme na Vánoce.

30. října 2017
Podzimní prázdniny ve Vídni měly své kouzlo, jinak ale doporučuji projít si věhlasné vídeňské parky a
zahrady spíš v létě.

17. září 2017
Učím a něco málo píšu. Také studuji reálie čtyřicátých a padesátých let. Celým tímto románem se
pohybuji na velmi tenkém ledě.

26. srpna 2017
Po mnoha letech na rodičovské dovolené se znovu ocitám ve škole. Vracím se ke své profesi učitelky.

3. července 2017
Začínám nový rukopis. Tentokrát pro dospělé a žádná fantasy. Bude propojovat dnešní dobu a období
padesátých let. Ne, že bych byla renomovaný historik, ale potřebuji tam zachytit osudy více generací.
Musím hodně věcí nastudovat a osnovu mám v hlavě tak zamotanou, že to odhaduji na hodně
dlouhou práci.

12. června 2017
První autobusy školních výletů si naše hry vyzkoušely. Máme zatím pozitivní reakce, ale práce je
kolem stále dost.
Ukončuji práci na zámku.

15. dubna 2017
Intenzivně se věnuji práci na zámku. Instalujeme s týmem truhlářů a dalších pomocníků v  zámku ve
Světlé nad Sázavou exit games pro děti na téma Řecké báje a pověsti.

28. března 2017
Odlétám do Čech a přemítám, do jaké literární práce se pustím jako první.

26. března 2017

 Beseda a literární dílna v Pražském domě v Bruselu trvala téměř dvě hodiny a v jejím průběhu vzešlo
z hlav návštěvníků (malých i velkých) mnoho kreativních nápadů. Setkala jsem se tu s opravdu velmi
zajímavými lidmi, kteří dlouhodobě udržují tzv. Český krajanský spolek Beseda. Spolek v Bruselu
existuje od roku 1904 a kolem něj se seskupuje česká komunita. A aby se neztratilo kulturní spojení s
českou zemí, pečou se tu mimo jiné před Velikonocemi mazance a na začátku prosince tady chodí
Mikuláš a také čert s jedním kopytem, jehož ekvivalent v nečesky mluvících zemích pravděpodobně
vůbec neexistuje. Opět všude nesmírná pýcha na české kořeny a také obdiv k nebývalé bohatosti
českého jazyka v porovnání s jinými jazyky…

25. března 2017
Bruselská noc s Andersenem (v České škole bez hranic) s dětmi, které mají češtinu ve většině
případů jenom jako druhý nebo třetí jazyk, byla velmi hezká a velmi obohacující. Překvapilo mě, jak
velká pokora a zájem mezi těmito dětmi (i jejich rodinami) panuje, jak moc se cítí být českými
vlastenci, i když žijí dlouhodobě mimo republiku, a jak jsou už malé děti pyšné na svůj částečný český
původ. Byly mezi nimi i děti českých politiků a jiných pracovníků evropského parlamentu, které v
Bruselu se svými rodinami tráví určité předem stanovené období. Tyto velmi bystré děti, mluvící už
teď několika jazyky, bych pokládala ve své podstatě za elitu naší země. Nezachytila jsem ale
sebemenší náznak jakékoliv povýšenosti. Právě úplně naopak. Měli bychom asi všichni víc cestovat,
abychom si nemysleli, že právě my jsme snědli všechnu moudrost světa…

24. března 2017
Na pozvání odlétám na několik dní do Bruselu.

21. března 2017
Tentokrát jsem navštívila školu, do které jsem i já chodila jako dítě. Zašla jsem do 4. a 5. třídy a
popovídala o svých knížkách, které mají mimochodem v této škole nakoupené jako společnou četbu.

10. března 2017
Právě jsem se vrátila z besedy se žáky prvního stupně základní školy v Hněvkovicích. Je to málotřídka,
takže jsem měla všechny děti najednou. Bylo to hezké. Padla také spousta otázek o psaní, a tak jsem
zase po čase zavzpomínala, jaké byly moje první i druhé literární začátky. Za podstatnější pokládám ty
první, které mě zastihly kolem třinácti let, ale z nich žádné veledílo knižně nevyšlo, jelikož tak
alternativní, naivní a nekritická nakladatelství se u nás nenacházejí:-)

9. března 2017
Zvažuji nabídku, zda se lehce zúčastním programu místní knihovny při noci s Andersenem.
Vzhledem k tomu, že mezi vyvolenými dětmi nocujícími na koberci mezi policemi s knihami budou i
dva moji nejstarší potomci, možná na chvíli přijdu.

2. březen 2017
Absolvuji besedu ve školce v Krásné hoře. Děti jsou milé, aktivity je baví. Přesto mám pocit, že bych
za nimi měla příště přijet spíš s obrázkovým leporelem… I tak děkuji za pozvání.

7. února 2017
Připravuji aktivity na besedy a literární dílny do školky a do Bruselu.

18. ledna 2017
Znovu jsem otevřela rukopisy Čtvrtého věku. Chtěla bych si ještě oba detailně přečíst, a potom se
možná poohlédnu po nějakém hezkém a příjemném nakladatelství.

5. ledna 2017

Jsem pozvaná na besedu o svých knížkách do školky v Krásné Hoře u Světlé nad Sázavou. Souhlasím a
říkám si, že to bude běžná záležitost, kterých jsem už absolvovala desítky. Čím víc nad tím ale
přemýšlím, tím víc docházím k závěru, že to taková pohoda asi nebude. Přiblížit čtyřletým dětem
obsah čtyř knih, které čtou žáci základní školy a také i dospělí lidé, je poměrně oříšek a zároveň velká
výzva. Když pominu okolnost, že nejsou schopni přečíst nic z toho, co mám připravené pro školáky,
pátrám po možnostech, jak jim vysvětlít, co je to minulost, přítomnost a budoucnost. A
fantazijní pohyb mezi všemi těmito časy jim nejspíš zamotá hlavu úplně.

2016

27. prosince 2016
Obdržela jsem pozvání na povídání o knihách na Noc s Andersenem do Bruselu. Prozatím nevím, co
to bude obnášet. Děti této školy snad prý mluví česky, ale jejich mateřský jazyk to není. Pokud s nimi
budu muset mluvit anglicky, program se nejspíš dost protáhne -:)

15. října 2016
Pracuji na únikových místnostech, prozatím jen v papírové podobě. Hledám inspirace, čerpám z
pedagogických zkušeností a zapojuji do toho i lidi z mého nejbližšího okolí.

29. srpna 2016
Pracovní nabídku přijímám, přestože musím odložit osnovu nového (tentokrát nefantasy) příběhu, do
kterého jsem se chtěla tento školní rok pustit. Nakonec sama přicházím na zámek s nápadem
vybudovat v zámeckých prostorách 2 únikové místnosti (Exit games).
Majitelka zámku nadšeně souhlasí, a já se tak  začínám pouštět do dobrodružství, které je realitě
ještě o trochu blíž než literární příběh.

15. srpna 2016
Dostávám nabídku na částečné zaměstnání v oblasti kultury na zámku ve Světlé nad Sázavou.
Zároveň se chystám na zahraniční dovolenou, kde o tom budu muset ještě hodně popřemýšlet.

2. srpna 2016
Mám dokončené pracovní verze obou knih Čtvrtého věku. Teď je budu nějakou dobu „česat“, což je
fáze, kterou mnoho autorů nenávidí. Já ji mám naopak ráda, protože z nánosů leckdy nepotřebného
textu začíná postupně vylézat opravdová kniha…

25. května 2016
Vracím se z několikadenního výletu v Budapešti. Byla jsem tam poprvé a toto město mohu opravdu
doporučit. Má krásnou atmosféru, pozoruhodné památky na obou stranách řeky a spoustu krásných
hospůdek.

6. května 2016
Dokončuji pracovní verzi Knihy stínů (druhá a zároveň poslední kniha ze série Čtvrtý věk). V dalších
týdnech a měsících se zřejmě budu zabývat jejich korekturou. Anebo si možná užiji nepracovní léto…

8. dubna 2016
Přijímám milé pozvání a vydávám se na besedu se žáky ZŠ v Lázních Bohdaneč. Po delší době znovu
beseduji. Pokaždé mě velmi překvapí, kolik malých dětí se už samo pokouší o jakousi prvotní literární
tvorbu. Tak ať se daří!

12. února 2016
Zabývám se příběhem královny Deili. Aby stabilizovala situaci v království, zasnoubila se. To však
v tomto případě není tak jednoduché.

2015

14. prosince 2015

Opět s kapelou připravujeme vánoční koncert. Tímto také všechny srdečně zvu. Více na facebooku.

20. listopadu 2015
Rodinný režim se stabilizoval. Myšlenky a nápady se usadily na správná místa a já se konečně
neohroženě pouštím do příběhu o mladičké královně Deili. Ze strategických důvodů a proto, aby
ochránila svou zemi, se má vdávat. Ale jako obvykle nedopadne nic přesně tak, jak bylo plánováno…

12. října 2015
Vrátila jsem se z týdenního výletu v Anglii, kde mě napadly velmi důležité momenty nadcházející
knihy. Takže teď rychle do práce, než všechno zapomenu.

10. září 2015
Mám pocit, že jsem přes léto o psaní nezavadila ani myšlenkou, natož tužkou či klávesnicí. Tak snad
na podzim…

12. června 2015
Kroky Kenrika a Siran se protnuly a jejich příběh už pokračuje společně.

21. března 2015
Siran se podařilo utéct. Co bude dál, nemohu prozrazovat…

16. března 2015
Moje mladá hrdinka Siran je v opravdových nesnázích. Byla zajatá a nyní je vězněná ve staré pevnosti
jménem Staxon. Nejen, že nemůže kouzlit, navíc se ocitá v rukou toho, proti němuž vedla velmi
dlouho odvážný odboj.

2. února 2015
Začaly nám jarní prázdniny. Všichni míří na hory, jen my jedeme do města. Máme s Prahou mnoho
odvážných plánů…

13. ledna 2015
Otevírám druhou část knihy o Kenrikovi. Odehrává se na jiném místě a zdánlivě s mladým čarodějem
nijak nesouvisí. Hlavní hrdinka tam bojuje svou soukromou válku a nemohu říct, že by se jí nějak
zvlášť dařilo. Třetí část by potom měla oba příběhy spojit. Možná už je tato struktura pro malé
čtenáře náročnější, ale hrdinové nějak dorostli a tak se k nim musí přistupovat více dospěle. Snad mi
to čtenáři odpustí…

1. ledna 2015
Všem čtenářům i nečtenářům, i těm, kteří třeba jen náhodou zavítají na tyto stránky, přeji velmi
krásný a šťastný rok 2015.

2014

22. prosince 2014

Tento blízce předvánoční čas každoročně už od mých zhruba osmi let probíhá v duchu
posledního dotahování detailů různých koncertů a vystoupení. Letos vystupuji se svým soukromým
malým sborem a potom máme tradiční vánoční koncert s kapelou NaPrášky. Kromě dvouměsíčního
Marečka se na těchto vystoupeních podílejí všichni členové domácnosti. To je tak, když žijete v
hudební rodině.

8. prosince2014

Jako matce větší rodiny na mě připadla milá povinnost rozmyslet, zajistit a zorganizovat veškeré
přípravy na největší svátek v roce. Mezitím tu a tam navštěvuji svět Agarveny. Teď po válce se zdá
celkem bezpečný, jen Skalní ženy občas přinášejí problémy…

21. října 2014
Dnes se mi narodil syn Marek. Vše, co jde, soustřeďuji na rodinu.

5. září 2014
Losování třetích dílů Klobouků z Agarveny se bohužel kvůli určitým organizačním obtížím na zámku
neuskutečnilo. Kdo jste tedy soutěžili, zkuste přijít ještě v září. Tentokrát už snad půjde všechno
dobře. V září hrajeme o tři kusy čtvrtého dílu (Princezna a hvězdu), který je prý podle některých čtenářů
nejvydařenější. Těžko to dokážu posoudit, v každém případě je nejrozsáhlejší.

14. srpna 2014
Snažím se trochu psát. Kenrik se vydává na cestu za poznáním nových míst, ale hlavně za nalezením
svých vzdálených rodinných příslušníků. Můžu jen prozradit, že ani tentokrát neputuje sám.

29. července 2014
Od dnešního dne jsou na zámku ve Světlé nad Sázavou zveřejněny otázky k hledání třetí šifry.
Tentokrát hrajeme o třetí díly (Bílá věštba).

27. července 2014
Dnes jsem ve světelském zámku losovala výherce knih Země čarodějů. Více v aktualitách.

14. července 2014
Prázdniny jsou v plném proudu a já stále nestíhám to, co jsem si na toto letní období plánovala.
Sleduji osudy mladého čaroděje Kenrika, ale jde to velmi pomalu. Ztratila jsem nejspíš veškeré
spisovatelské návyky.

29. června 2014
Ze zdravotních důvodů jsem nucena přesunout slosování o knihy Rodinné tajemství na úterý 1.7. Více
o tom najdete v aktualitách.

26. června 2014
Dnes jsem zahájila práci na knize. Můžu to svým způsobem brát jako slavnostní den, protože je to
první krok do něčeho nového, neznámého a dlouho připravovaného, ale zároveň, jak už jsem zjistila
při psaní dřívějších knih, je to poměrně velká dřina. Budu muset opět nabrat nějakou disciplínu,
abych dokázala psát opravdu každý den (v ideálním případě), abych tak měla na podzim alespoň
nejhrubější verzi příběhu hotovou. Pak ji nechám zase odpočinout a vrátím se k jiným rozpracovaným
projektům. Takhle píšu. Musím s těmi knihami nějaký čas žít, přemýšlet o nich a upravovat je.
Rozhodně nedokážu poslat do nakladatelství hned první verzi. Díky nové knize budu mít opět (jako už
několik let po sobě) kreativně pracovní léto. Letos ovšem nemám tolik sil jako jindy, takže mi popřejte
výdrž. O obsahu knihy se občas zmíním.

12. června 2014
Už nějakou dobu (odhadem tak půl roku) přemýšlím nad obsahem a osnovou nové knížky a pomalu ji
v hrubých rysem dávám dohromady. Bude mít nepatrné souvislosti s předešlými knihami a bude se
odehrávat už jenom v Agarveně. Adam s Evkou tam již tedy zasahovat nebudou, ale někteří hrdinové
zůstanou. Nejvýznamnější z nich budou asi Kiki (Kenrik) a Deili.

5. června 2014

Dnes jsem se vrátila ze Žďáru nad Sázavou. I zde jsou děti, které jenom čekají na doporučení nějaké
dobrodružné prázdninové knížky. Já jim doporučila rovnou čtyři. Více na aktualitách.

31. května 2014
Výstava Fantastický svět Agarveny spojená s malou šifrovací hrou je zahájena. Měla by trvat až do
konce září. Pokud půjdete náhodou kolem, nahlédněte.

27. května 2014
Začínáme instalovat výstavu. Místo štětce a barev je nyní třeba elektrická pila, vrtačka, dlouhá řada
vrutů a pevné nervy.

19. května 2014
Neohroženě pokračuji v nástěnné malbě. Můj obývák s jídelnou se během několika minulých dní
proměnil ve výtvarný ateliér, kde se pro samé barvy a obrazy nedá ani sednout, natož najíst.

16. května 2014
Po dnešní návštěvě u kamarádky mám konečně trochu představu, jak letní zámeckou výstavu
uspořádat. Začaly jsme spolu malovat nástěnný obraz, který by měl mít v konečné fázi šestnáct metrů.

Zvládly jsme pět, než nám začaly dřevěnět nohy i ruce.

8. května 2014

Přemýšlím a přemýšlím… Což je pouze jiné vyjádření toho, že vlastně nic nedělám.

17. dubna 2014
Otázky k šifrovací hře, která má být součástí prázdninových programů ve světelském zámku, jsou
připravené.

9. dubna 2014
Ode dneška mám oficiálně domluvené působení na zámku ve Světlé nad Sázavou během celého léta.
Čeká mě příprava stálé expozice, samozřejmě na téma Klobouky z Agarveny, čtyři osobní setkání s
dětmi, tvořivé dílny na motivy knih, losování o ceny a snad i mnoho dalších věcí.

30. března 2014
Tvůrčí pauza stále pokračuje, ale podle všeho se už blíží ke svému závěru. Ne že bych se chystala
pustit do nového románu, budou mě zaměstnávat povinnosti spojené s prezentací těch starších.

15. března 2014
Přechod mezi zimou a jarem na mě nemá žádné pozitivní účinky. Jako bych se ještě neprobudila ze
zimního spánku a na cokoliv spojeného se psaním mi chybí energie. Bohužel myslím, že to ještě
nějakou dobu potrvá. Zkrátka si dávám malou tvůrčí pauzu. Na vině je s největší pravděpodobností i
fakt, že se naše rodina chystá k dalšímu rozrůstání.

27. února 2014
Pomalu se loučím s Krakskými. Ne tedy úplně, do světa zatím tuto knihu nepouštím, ale přece jenom
ji z určitého pohledu ukončuji. Pokaždé, když se v této knížce dopracuji na konec, mám pocit, že jsem
prožila mnoho životů a zažila opravdu mnoho velkých bojů. Snad je to tím, že Svět krakských čarodějů
zabírá časový úsek tří generací a jsou v něm propleteny osudy mnoha postav.

18. února 2014
Touha, lítost, pomsta, vytrvalost, tíseň, zášť a naděje. To jsou hlavní motivy knihy Svět krakských
čarodějů. Když se ohlédnu zpátky, ani se nedivým, že mi práce na ní trvala roky…

15. února 2014
Jsem ve starých časech Agarveny. Lidé tu jsou stejně dobří i stejně zlí jako dnes. V těchto dobách je
ovšem nutné se sjednotit proti nebezpečné síle, která byla do tohoto světa neprávem vypuštěna. Ti,
kteří se jí otevřeně postavili, se stali silnými, odvážnými a mocnými a byli nazváni Krakskými čaroději.

10. února 2014
Po velmi dlouhé době beru do ruky ne zcela dokončený Svět krakských čarodějů. Je to díl, který by
měl předcházet zmiňované Dlouhé válce. Tato kniha vznikala v průběhu osmi let, ale nejsem si úplně
jistá, zda je to na ní vidět. Bohužel není úplně pro děti. Nejspíš je to trochu nešťastné, jelikož jsem si
mezi dětmi již nějakou čtenářskou základnu vytvořila předchozími „Klobouky“, a nyní se zaměřuji na
starší čtenáře. Osobně jsem chtěla zkusit změnit obsah i styl a napsat něco nepatrně jiného. Moji
čtenáři do toho určitě brzy dorostou:-)

3. února 2014
První den nového pololetí a zároveň první den mé nové práce. Rodičovská dovolená končí. Vracím se
do školy.

25. ledna 2014
Přepisuji do počítače náčrtek Dlouhé války a vidím tolik chyb, že tento rukopis možná snad radši úplně
zahodím. Možná si ho nejdřív uložím do šuplíku, třeba sám nějak dozraje…

21. ledna 2014
Po předchozí domluvě s majitelkou zámku jsem zavítala přes zámeckou bránu a tak nějak se uvolila k
tomu, že pomohu vytvořit letošní zámecké léto ve Světlé nad Sázavou. Zní to krásně, ale práci, kterou
to obnáší, nejsem schopná vůbec takto dopředu zmapovat. Realizace programu bude zkušenost pro
nás všechny. Pokud se nám to alespoň částečně povede, jste na zámek v létě srdečně zváni.

16. ledna 2014
Dokončila jsem kostru Dlouhé války, což mě velmi těší, ale zároveň si uvědomuji, co všechno tam
ještě chybí. Teď si musím dát od psaní nucenou přestávku, Dlouhou válku uložím a potom se budu
vracet k jiné rozepsané knize. Možná se to může někomu zdát jako velmi zdlouhavý a nepřehledný
způsob práce, ale já to jinak neumím. S každou novou knihou potřebuji nějaký čas žít, abych ji byla
schopna dokončit ke své spokojenosti.

1. ledna 2014
Po silvestrovských oslavách ještě opožděný ohňostroj a s chutí do nového roku… Přeji všem, kteří
zabloudili na tyto stránky, mnoho spokojenosti, pohody a po celý rok jenom dobré knížky ke čtení.

 

2013

27. prosince 2013

Dnes proběhl dlouho chystaný rockový koncert skupiny NaPrášky. Oproti minulým letům
přišlo velmi mnoho lidí a my jsme to ani příliš nepokazili, takže se celá akce jednomyslně ohodnotila
jako úspěšná. Na večerní sešlosti potom padaly odvážné návrhy stran dalších hudebních projektů a
koncertů, ale myslím, že až největší nadšení opadne, většina z nás zjistí, že na to vlastně už nemá čas.
Já budu nejspíš mezi prvními:-(

22. prosince 2013
Dva dny do štědrého dne. Panují u nás horečnaté přípravy, stejně jako nejspíš ve většině domácností
na světě. Se synem jsme ještě narychlo zakoupili dárek pro Etiopii (jednu kozu a deset slepic), ale
bohužel nestihne přijít včas. Snad někomu udělá radost i na Silvestra.

12. prosince 2013

Poslední letošní besedy ve školách jsou za mnou. Dnes byly plánované tři, ale díky prozíravě aktivním
deváťákům se protáhly na 5 hodin. V tuto chvíli se i zarputilí nečtenáři tvářili jako milovníci veškerého
tištěného textu, co ho na světě je, jen aby se nemuseli učit.

6. prosince 2013
Odjíždím s kamarádkou na víkend plný kultury a odpočinku, kde jistě načerpám mnoho ztracených
sil…

29. listopadu 2013
Dnes jsem absolvovala dvě besedy u osmáků. Hodně práce už je tedy za mnou, což je dobrá zpráva.
Ještě mě však nějaká ta posezení s dětmi čekají, což už je horší zpráva, neboť Vánoce se kvapem blíží
a děti (myslím mé vlastní) čekají na dárky. V prosinci bych byla ráda znovu maminkou na plný úvazek.

28. listopadu 2013
Ráno jsem zavítala na chvíli do práce a potom v té samé škole odprezentovala program o Kloboukách
z Agarveny pěti třídám. Následně jsem se doma pokoušela trochu psát. Chuť i nápady by byly,
výrazně horší je to s časem a energií. Přes všechny aktivity letošního podzimu se i tak snažím znovu
obnovit tvrdé spisovatelské návyky, které jsem kdesi mezi domácností, dětmi a prací poztrácela.

24. listopadu 2013
Nedělní zkouška kapely Naprášky trvala celé odpoledne, a když jsme se večer vraceli domů, nezdálo
se, že jsme nějak výrazně pokročili. Jedna písnička se dokonce cvičila hodinu a půl. Nicméně do
našeho tradičního vánočního koncertu zbývá ještě měsíc, tak třeba stihneme ještě několik songů
přidat…

22. listopadu 2013
Dnes proběhly besedy na 2. stupních ZŠ Komenského a ZŠ Lánecké. Nebudu zapírat, že mě to už
zmáhá. Podle všeho by mě měl čekat už jen jeden besedový týden…

20. listopadu 2013
Dnes jsem navštívila školu ve Žďáře nad Sázavou, kam jsem byla pozvaná svou kamarádkou z vysoké
školy. Po besedách jsme trochu popovídaly a zavzpomínaly na staré časy, a protože to bylo všechno
velmi zajímavé a důležité, zůstala jsem raději přes noc.

14. listopadu 2013
Všechny čtyři knihy Klobouků z Agarveny pokřtěny! Více o tom v Aktualitách.

10. listopadu 2013
Vánoce se pomalu blíží, a proto jsme se konečně odhodlali a svolali zkoušku kapely NaPrášky. Což o
to, my se rádi sejdeme, zahrajeme a zazpíváme, ale těžké je to s přípravou programu. Po dlouhých
dohadech se shodujeme na některých písních, ale dost podstatná část nám jich zase chybí. Do 27.
prosince snad ještě něco vymyslíme…

8. listopadu 2013
Dnes jsem s úspěchem odprezentovala další čtyři besedy, tentokrát v šestých a sedmých třídách,
rozdala si čtyřicet podpisů, a ještě přijala pozvání na další dvě besedy. Kromě prvních a devátých tříd
bych měla navštívit všechny ročníky, což jak tak počítám, by hrubým odhadem mohlo být kolem 400
dětí. Rozhodně nepředpokládám, že by všechny tyto děti vzaly moje knihy do ruky, ale několik se jich
určitě najde, a to mě velmi těší. Celé odpoledne jsem potom strávila na zámku, kde jsme v
neobyčejně kreativním dvojčlenném pracovním týmu instalovali doprovodnou výstavu ke
čtvrtečnímu křtu. Zkrátka to byl úspěšný den, který za sebou zanechal pocit dobře odvedené práce…

4. listopadu 2013
Proběhly plánované besedy na 1. stupni ZŠ v Lánecké ulici. Snad by mnohé děti mohly po tomto
programu projevit zájem o dobrodružnou literaturu, nebo o jakoukoli literaturu vůbec…

31. listopadu 2013
Dnes jsem měla první čtyři besedy se žáky v ZŠ Lánecká ve Světlé nad Sázavu. Přinesla jsem si foťák,
ale bohužel ihned došly baterky. Zkusila jsem tedy použít mobil, ale jako naschvál hlásil stejnou
závadu. Požádala jsem tedy o pomoc učitele a zhlédla jejich školní sbírku fotoaparátů, ovšem bez
funkčních baterek. Došla jsem k závěru, že během tohoto dopoledne byly pravděpodobně vybité
baterky v celém městě. Možná na světě.
Doufám, že zítra nějakou fotodokumentaci pořídím…

26. října 2013
K výsledkům voleb do poslanecké sněmovny se nebudu vyjadřovat, neboť bych tu nerada rozproudila
nechtěné diskuze. Uvidíme, co nám nová vláda přinese za štěstí…
Poněkud živelně bez jakéhokoli bližšího seznámení jsem si založila facebookový profil, takže pokud
mě na něm budete chtít kontaktovat, upozorňuji, že budu možná dělat zcela nelogické kroky. Jsem
naprostý nováček.

23. října 2013
Zabrala jsem se do 4. příběhu Dlouhé války, který sice ještě nemá ani pracovní název, ale už nyní vím,
že bude patřit k nejméně veselým. Války většinou tak veselé nebývají, a tato, pokud má působit
uvěřitelně, taková bohužel také nebude. V tomto příběhu se poprvé objeví prastará Kniha stínů,
která zahýbe nejen osudy mnohých hrdinů, ale i průběhem celé války.

17. října 2013
Pošta přivezla Zemi čarodějů až dneska, ale nevadí. V internetových obchodech i na pultech
kamenných knihkupectví by už měla nějaký den být. Obálka je barevně výrazná, což byl jeden z mých
hlavních požadavků, a Petrovi Koplovi se podařila splnit nad očekávání.

10. října 2013
Dnes by měl vyjít druhý díl Klobouků (Země čarodějů). Těším se a vyhlížím pošťácké auto.

30. září 2013
Právě mi pošta přivezla balíček s deseti autorskými výtisky Rodinného tajemství. Jsem nadšená. Nejen
z toho, jak ta knížka vypadá, ale hlavně z toho, že je vůbec na světě.

22. září 2013
Je neděle a já jsem si jen tak z dlouhé chvíle nakreslila obra. Poněkud jsem se rozmáchla, a tudíž je
nakonec ještě o kus větší než dráček. Pozitivní na tom všem je, že touto postavou končím svůj jemně
megalomanský výtvarný projekt s pracovním názvem „Nadpřirozené postavy Agarveny.“ Už se mi o
nich i zdá. Nicméně obr je fakt frajer a ráda bych si ho někdy vzala na besedy se čtenáři. Do kabelky
ho ale opravdu neschovám.

16. září 2013
Vypadá to konečně na volnější týden, nejspíš první za posledních půl roku. Zasedla jsem k diáři a
začala dělat seznam, co bych měla udělat, co začít a co dokončit. Plán na celý týden jsem zaplnila na
jedno nadechnutí. Volna se mi tam nakonec pravda moc nevešlo, ale alespoň se zase v mnohém
pohnu z místa.

15. září 2013

Předchozí týden bych nazvala týdnem Draka. Potřebovala jsem zhmotnit tuto postavu ze svých
knih, ale možná jsem to malinko přehnala s velikostí. Drak je sice výstavní, ale bohužel se mi nevejde
do auta (a to rozhodně nemáme malé auto). Tak snad abych si na převoz do zámku objednala PPL.

5. září 2013
Obávala jsem se, že září tohoto roku bude hektické a ono takové opravdu je. Učím ve škole, dělám
logopedii, doučuji angličtinu, dolaďuji knihy k vydání a připravuji pro ně křest. Zkrátka takový větší z
mých obvyklých záchvatů workoholismu.

2. září 2013

Začal nám nový školní rok. Všechno je skvělé, báječné a plné očekávání. Jen já mám pocit, že bych
potřebovala měsíc ve špičkových lázních.

27. srpna 2013
Bojuji druhý příběh Dlouhé války a zdá se, že bude opravdu dlouhá. Začínám se ztrácet ve jménech,
která jsem sama vymyslela, a poněkud se děsím krvavých bojových scén. Možná jsem raději měla
psát o životě motýlů.

22. srpna 2013
Kromě psaní teď po nocích také maluju a připravuju materiály ke křtu. Múzy vedou o mou pozornost
urputné bitvy…
Konečně jsem dopsala první příběh Dlouhé války. V plánu jich mám předběžně sedm. Všechno je
zatím hrubě pracovní a rozhodně nepředpokládám, že by se tato kniha mohla dostat na pulty
knihkupectví v průběhu následujících patnácti let.

21. srpna 2013
Cítím se trochu dezorientovaná. Dovolená mě vytrhla z každodenní rutiny a teď nevím, kterou
činností začít. Aha, dopis z nakladatelství. Napsat životopis a poslat fotku. Upřímně, focení nejspíš
nepřežiju.

20. srpna 2013
Hlavní město Francie bylo krásné, ne však tolik jako hlavní město Čech. Shodli jsme se na tom, že
Praha je hezčí. Nic proti milovníkům Paříže, berte tento názor jenom jako drobnou podporu českého
vlastenectví.

13. srpna 2013
Psaní vyměňuji za horečnaté přípravy na cesty. Na shledanou po návratu z Paříže.

11. srpna 2013
Váhám mezi psaním a přípravami na dovolenou. Raději bych psala. Francie nemůže být tak
dobrodružná jako moje světy, ale uznávám, že je o trochu reálnější.

9. srpna 2013
Zpráva z nakladatelství. Vyjádřit se k posledním úpravám Rodinného tajemství a znovu pročíst Bílou
věštbu, kterou mi „doladila“ jazyková korektorka. A mám zase o práci postaráno. To je tak, když si
dělám nějaké plány…

3. srpna 2013
Tento víkend byl pro naše městečko velikou událostí. V zámeckém parku se zabydlelo jiné městečko s
názvem Sázavafest. Strávila jsem tam tři dny (a taky noci), abych se nechala unášet všemi možnými
hudebními styly a žánry. Ač do mého vkusu spadala jen malá část z nich, musím to zhodnotit jako
velmi podařenou akci. V některém dalším životě se nejspíš budu víc věnovat hudbě. 🙂

21. července 2013
Dnes jsem navštívila ilustrátora Petra Kopla, budoucího autora obálek mých čtyř knih. Jeho práce
mě opravdu velmi zaujala a odpoledne strávené v jeho ateliéru pro mě bylo zbrusu novou zkušeností.
Kdybych měla k dispozici ještě jeden život, možná bych také malovala…

14. července 2013
Započala jsem práci na knize s názvem Dlouhá válka. Také se týká Agarveny, ale s Adamem ani Evkou se tam už nesetkáte. Má to být druhá kniha ze tří, o nichž se píše na konci druhého dílu Klobouků z Agarveny. První knihu –  Svět krakských čarodějů – jsem už napsala i několikrát upravovala. Ani zdánlivě to však pořád nepřipomíná dokončenou knihu. Uznala jsem, že ji musím nechat nějaký čas uzrát, proto se vrhám rovnýma nohama na druhý díl.

7. července 2013
Odesílám třetí a čtvrtý díl Klobouků z Agarveny paní šéfredaktorce. Velmi se mi ulevilo, ale také jsem
trochu smutná. Loučím se tím se všemi svými hrdiny i s celým příběhem. Posílám je do světa, k rukám
mých čtenářů a už je nikdy nebudu moci nijak ovlivnit. Věřím ale, že jsou na tu cestu připraveni dobře:-)
Ještě odpoledne balíme kufry a odjíždíme na Moravu.

3. července 2013
Prázdniny začaly. U mě jako obvykle v hektickém duchu. Doma jsem oznámila, že na rodinnou
dovolenou nejedu do doby, než dokončím redakci Princezny a hvězdy a neodešlu oba díly do
nakladatelství. Často pracuji do pozdních nočních až brzkých ranních hodin, ale víc to už urychlit
neumím. Naštěstí je moje rodina trpělivá.

1. července 2013
Dokončuji poslední úpravy na Bílé věštbě. Nezdá se to, ale tento díl mi dal zabrat asi nejvíc. Doufám,
že to na něm příliš nepoznáte.

28. června 2013
Tento den milují kromě žáků i všichni učitelé. Další školní rok za námi. Tedy, abych to uvedla na
pravou míru. Oficiálně jsem na rodičovské dovolené, částečně už ale dva roky pracuji. A proto se i já
zaslouženě těším na prázdniny. Neodpustím si, abych nezmínila učitelský večírek. Popsala bych ho
jako unikátní zážitek složený z hlasité hudby, barevných klipů, divokého tance a příliš velkého
množství vína.

14. června 2013
Podtrženo, sečteno. Rozhodnuto! Nakladatelství Grada projevilo oficiální zájem o Klobouky z
Agarveny. Mám samozřejmě velkou radost, ale oproti době, kdy jsem s publikováním začala, si teď už
umím dobře představit, kolik práce to bude ještě obnášet.

27. května 2013
Ráda bych smetla prach z Bílé věštby a Princezny a hvězdy a udělala na nich novou redakční úpravu,
ale znovu neplánovaně učím. No, to je jedno. Ať už dělám nebo nedělám cokoliv, chronickým
nedostatkem času trpím stále.

24. května 2013
Dnes jsem se sešla v Praze se šéfredaktorkou pro dětskou literaturu nakladatelství Grada. Byl to velmi
příjemný rozhovor s vyhlídkou na velmi zajímavou spolupráci.

20. května 2013

Právě jsem skončila sedmitýdenní záskok ve škole. Zase mám trochu času a přemýšlím, co
bych asi tak mohla podniknout. Možná opět risknu nějaké nakladatelství.

20. dubna 2013
Úpravy jsou prozatím u konce, nicméně ještě nejsem schopná tuto knihu úplně opustit.

20. února 2013
Znovu přepracovávám Svět krakských čarodějů. Tato kniha je asi zakletá. Nejspíš ji nikdy nedokončím.

18. ledna 2013
Zkoušky jsem úspěšně složila, je třeba to náležitě oslavit. Jinak přeji dodatečně vše dobré do nového roku!

2012

3. prosince 2012
Absolvovala jsem zkoušku z angličtiny v Praze. Výsledky budou za šest týdnů.

11. října 2012
Učím se sice dost poctivě, ale psaní úplně neopouštím. Pořád nacházím chyby na dříve dokončených
rukopisech, až začínám mít pocit, že je nebudu mít dokončené nikdy.

12. července 2012
Intenzivně se učím anglický jazyk. Je celkem věda odhadnout, jakým způsobem to půjde nejlépe. Mně
osobně pomáhá čtení v angličtině a snad trochu i seriály (ty mě v každém případě i baví).
Chystám se také na týdenní intenzivní kurz.

25. května 2012
Koncerty jsou za námi. Přede mnou je léto, které bych chtěla
něčím smysluplným využít. Přemýšlím o novém studiu, ale zatím jen v teoretické rovině. Asi to vyhrála angličtina.

20. dubna 2012
Probíhá další vlna koncertů.

15. března 2012
Přepracovávám rukopis Kříž na skále. Snažím se tam zapojit další postavu, ale je to dost náročná
práce. Pokud se někdy rozhodnete napsat knihu, raději tam zařaďte všechny správné postavy hned
od začátku:-)

27. února 2012
Nadále se skupinou NaPrášky koncertujeme a další vystoupení nás ještě čekají.

1. ledna 2012
Znovu se připojuji s přáním všeho nejlepšího do nového roku. Ať je plný pohody a radosti.

2011

18. prosince 2011
Dokončuji další přepracování Světa krakských čarodějů a připravuji se s kapelou na vánoční koncert.

23. listopadu 2011
Rozhodla jsem se, že se letos znovu zapojím do soutěže O cenu Karla Čapka s povídkou Amulet.

12. květen 2011
Jezdíme vystupovat s kapelou. Máme připravený velký jarní koncert s videoprojekcí.

10. dubna 2011
Přemýšlím o nějakých nakladatelstvích ohledně Kříže na skále. Také se v tomto období víc než jindy
věnuji hudbě.

15. února 2011
Tento měsíc pro změnu kreslím. Kreslení mě vždycky bavilo a možná mi i šlo, ale rozhodla jsem se
věnovat hudbě a literatuře, takže výtvarné umění jsem musela přenechat jiným. Nicméně několik
obrázků ke své knize potřebuji a rozhodla jsem se vytvořit je sama.

2. ledna 2011
Přeji všem krásný a požehnaný rok 2011.
Dokončuji úpravy na knize Kříž na skále.

2010

2. prosince 2010
Připravujeme tradiční vánoční koncert. Psaní se věnuji dál, ale čas musím rozdělovat i mnoha dalšími směry.
jiných věcí.

5. října 2010

Dnes se mi narodila dcera.

18. září 2010

Ukončuji několikaměsíční jednání s jedním menším nakladatelstvím. Nechávám to na čas být.

30. července 2010

Stále pracuji na nové knížce. Bude se jmenovat Expedice aneb Kříž na skále.

12. dubna 2010
V rámci svých pracovních kompetencí se zapisuji na odborný kurz, čeká mě tedy zase trocha studia.
Opět je mi špatně, rodina se bude znovu rozrůstat.

29. března 2010
Přijala jsem pozvání na besedu do knihovny v Pelhřimově. Už nějakou dobu pracuji na knížce pro
mládež odehrávající se v reálném místě v republice. Je to trochu odklon od toho, co jsem psávala
dosud.

11. února 2010
Pokračuji v jednání s nakladatelstvími, ale zatím nic nevypadá příliš optimisticky. Finanční krize se
přehnala i jinde.

1. ledna 2010
Přeji všem pohodový a spokojený nový rok. Já osobně se stále nacházím v procesu psaní nebo
upravování, i když právě nevydávám.

2009

15. prosince 2009

Prozatím nepřichází žádná uspokojivá odpověď.

25. listopadu 2009

Obesílám některá další nakladatelství.

15. října 2009

Přicházejí výslekdy 28. ročníku soutěže O cenu Karla Čapka. Znamení samoty – 11. místo, Vůdce – 13. místo. V tom množství povídek, vesměs od uznávaných autorů, je to celkem dobrý výsledek.

6. dubna 2009

Věnuji se úpravám na knize Svět krakských čarodějů.

19. března 2009

Věnuji se psaní a úpravám čtvrtého dílu. Nemám ve zvyku nechávat věci nedokončené. Jen už neprojde Štěpánovou redakční úpravou, která byla vždycky skvělá.

4. února 2009

Dělám rozhovor o svých knihách pro místní Světelský zpravodaj.

Jednám s nakladatelstvím o navrácení autorských práv na první dva díly. To normálně nebývá možné, zvlášť když byly uzavřeny na padesát let, ale tentokrát mi vcelku ochotně vycházejí vstříc. Zrušili jsme smlouvu na třetí díl a práva na první dva mi vrátili. Tím pádem nemám tak svázané ruce. Třeba ty knihy ještě někdo někdy vydá.

20. ledna 2009

Ještě řeším spoustu formalit s nakladatelstvím a přitom přemýšlím, kam dál se pohnout. Co vymyslet a napsat, aby to nakladatelé chtěli vydat. V tuto chvíli mi také dochází, jak nevýhodné je psát vícedílnou sérii knih, když chybí záruka, že je nakladatelství vydá všechny. Vydala se pouze polovina příběhu. Bude velmi těžké dostat obě nevydané knihy ven a je také možné, že se mi to už nepodaří nikdy. Tudíž, suma sumárum, pět let usilovné práce přišlo víceméně nazmar.

2008

15. prosince 2008

Smlouva je sice podepsána, ale to v dnešní době není nikterak závazné. Stalo se to, co mnohým autorům přede mnou. V rámci škrtů souvisejících s nadcházející celosvětovou finanční krizí, byly práce na Kloboucích z Agarveny ze dne na den ukončeny. Tým lidí, s nimiž jsem zůstávala v kontaktu, tomu zprvu nechtěl uvěřit a dával mi naději slovy možná… později…, ale nakonec musel vzít rozhodnutí vedení za své. Bílá věštba zkrátka ve Fragmentu nevyjde. V té době prý takto skončila velká část českých autorů. Úspory a škrty jsem tak pocítila na vlastní kůži.

4. listopadu 2008

Podepisuji smlouvu na Bílou věštbu. Měla by vyjít do konce roku 2009.

Čtu, doplňuji a opravuji text. Trávím u toho spoustu hodin denně a často končím v noci. Nakonec odesílám redaktorovi Štěpánovi.

26. listopadu 2008

Posílám do soutěže O cenu Karla Čapka dvě krátké povídky (Znamení samoty a Vůdce).

4. října 2008

Intenzivně jednáme s nakladatelstvím o třetím dílu, musí se ještě připravit spousta průvodních textů, včetně anotace a konečného názvu knihy. Snažím se dopsat pracovní verzi 4. dílu, protože v listopadu mám naplánováno vrátit se k trojce, abych ji připravila k vydání. Mám obavy, že to nestihnu. Absolvovala jsem také dvě prezentace knih, na které jsem byla pozvaná a myslím, že akce měly úspěch. První se konala v rámci drakiády v obci Pelestov (okr. Havlíčkův Bod), druhá opět v okresní knihovně v Pelhřimově.

12. září 2008

Pořád pracuji venku a po večerech píšu. Cítím se dost unavená a navíc se přechyluji do nejobtížnější části knihy.

18. srpna 2008

Dovolená na Šumavě mi pomohla k psychické i fyzické regeneraci a stihla jsem napsat velký kus příběhu. Doma to potom bylo o něco horší. Den co den jsme pracovali okolo domu při zakládání zahrady a psát jsem mohla jen po večerech, což u mě není zrovna záruka kvality.

1. července 2008

Prázdniny začínají. Ne že by se mě to na mateřské dovolené nějak týkalo, ale odpadají mi určité aktivity, které mám během roku, takže se hodlám střemhlav vrhnout na psaní 4. knihy. Několik dní mi trvala osnova, a teď už hurá za Adamem a Evkou do nového příběhu. Tentokrát už do posledního.

2. června 2008

Konečně je hezké počasí, můžu tak psát venku. Moc toho nestíhám, protože se v tuto dobu vehementně snažíme začít přetvářet staveniště okolo domu v krásnou zahrádku. Čtvrtý díl se chystám začít až o prázdninách.

11. června 2008

Beseda se čtenáři o dětské četbě, přestavení série Klobouků z Agarveny – Okresní knihovna Havlíčkův Brod.

19. června 2008

Byla jsem požádána o rozhovor pro Cestu vrchovinou. Besedovala jsem s dětmi v okresní knihovně v Pelhřimově.

26. června 2008

Představení knih v ZŠ Zámek Žďár nad Sázavou.

30. května 2008

Zpracovávám osnovu na 4. díl. Fragment chtěl původně vydat 3. díl na jaře 2009 a 4. díl na podzim 2009, což nemám šanci stihnout. Takže na 3. díl kývu, 4. díl posunujeme o půl roku, na jaro 2010. A začínají moje besedy ve školách.

23. května 2008 

Podobnou akci jsem opakovala i v ZŠ ve Světlé nad Sázavou:-)

30. května 2008

Byla jsem s knížkami na besedě v ZŠ Dolní Město:-)

17. dubna 2008

Mám ve Sklářské škole ve Světlé nad Sázavou autorské čtení, besedu a autogramiádu. Mezitím také volají nebo píší některé knihovny, jestli bych u nich neudělala besedy pro děti. Svorně kývu hlavou. Konečně dokončuji 3. část s podtitulem Bílá věštba. Odesílám ji redaktorovi Štěpánovi a upozorňuji, že si dávám od psaní na chvíli pauzu. Doma mi všechno hoří a kam se podívám, čeká nějaká práce. Kromě toho dlužím spoustu návštěv a chci se taky konečně věnovat členům své rodiny.

13. března 2008

Dnes vychází Země čarodějů, druhé pokračování Klobouků z Agarveny. Mám z ní samozřejmě obrovskou radost, ale na reakce převážně stran dospělých čekám se smíšenými pocity. Přece jenom je to ryze čistá dobrodružná fantazy a mnoho lidí v mém okolí se s tímto žánrem nikdy blíž nesetkalo. Spíš si od fantasy drží odstup. Píšu vesele dál třetí díl a každou chvíli už vyhlížím jeho konec.

20. února 2008

Pokračuji v příběhu. Dostala jsem se z hor a už se pohybuji zase v nížinách. I tady však na hrdiny čekají problémy. Zima mi v únoru připadá protivně dlouhá, těším se na jaro.

16. ledna 2008

Začal nám nový rok. Přeji všem, kteří někdy zabloudili na tyto stránky mnoho úspěchů a mnoho štěstí.

Neúnavně den co den pracuji na třetím dílu Klobouků z Agarveny. Právě se nacházím v horách a řeším nejenom nebezpečí, která tam číhají, ale i proměňující se vztahy mezi hrdiny.

2007

31. prosinec 2007

Na začátku prosince jsem poslala do Fragmentu konečnou verzi Země čarodějů. Cítila jsem se doslova
na pokraji sil, tak si dávám nějaký den na regeneraci.
To, že jsou dny krátké, jsem věděla už dříve, ale že jsou krátké i týdny a měsíce, to je pro mě zjištění
opravdu nemilé.
Na svátky se připravuji jako vzorná hospodyňka (nebo si to tedy aspoň myslím) a těším se, že si je letos konečně užiju v klidu a míru. Nakonec je to však úplně naopak. Skolila mě nemoc, takže jsem
nebyla schopná vůbec fungovat. Vánoce opět nic moc, tak snad příští rok.
Silvestra po mnoha letech trávím doma (u mě to bylo naposledy v jedenácti letech).
A bilancování na konci roku?
Stěžovat si nemohu. Rok 2007 byl pro mě tak úspěšný, že už pravděpodobně nikdy takový neprožiju.
1. Je to první rok, kdy bydlím v krásném domečku uprostřed přírody.
2. Narodil se mi syn Honzík.
3. Dokončila jsem vysokou školu.
4. Vydala jsem svou první knihu.
Tak to je zhruba všechno.
Vítej roku 2008!

30. listopadu 2007

Připravuji k odevzdání Zemi čarodějů (2. díl Klobouků z Agarveny). Podepsala jsem smlouvu, takže to
nepočká.

25. října 2007

Trochu pracujeme doma, trochu píšu. A také vyrážím na promoci:-)

28. srpna 2007
Poslední státnice hotová! Teď konečně prohlašuji pětileté studium za dokončené.

12. července 2007
Pracuji na druhém i třetím dílu. Připravuji vše, co je potřebné k vydání.

21. května 2007
Mám za sebou státní zkoušky z matematiky a z češtiny. Dokonce také obhajobu diplomové práce.
Hodně se mi ulevilo, ale ještě to pořád není konec…

15. května 2007
Dnes mi volali z nakladatelství. Mimo jiné jsme mluvili o vydání druhého dílu. Bohužel musím všechny
tyto záležitosti odsunout, protože další státnice se kvapem blíží a mě už opravdu teče do bot.

25. dubna 2007
Mám za sebou své první státnice – z psychologie. 
To však v  není všechno. V tomto měsíci vychází moje vůbec první kniha – Klobouky z Agarveny
(Rodinné tajemství). Úplně poprvé ji vidím ve vitríně v našem městském knihkupectví, je ale večer a
je zamčeno. Přesto mám velikou radost.

28. března 2007
Ženy – matky jistě pochopí, že prvních několik prvních týdnů s novorozencem jistě neznamená, že
celé dny sedím u kafíčka a dívám se na televizi. Je to boj s časem a únavou, nehodlám se ovšem vzdávat.
Vracím se k učení a také trochu přemýšlím o osnově třetího dílu.

22. února 2007
Už jsem nějaký ten den doma z porodnice, a všechny moje pracovní návyky jsou rázem pryč. Co jde,
odkládám na neurčito.

5. ledna 2007
Všem přeji hodně štěstí a radosti v nadcházejícím novém roce. Já osobně jeho začátek trávím nad
učebnicemi a píšu diplomovou práci.

2006

17. prosince 2006
Skládám zkoušky a zápočty ve škole. Učitelé při pohledu na moje rostoucí břicho souhlasně kývou, že mi klidně umožní všechny předtermíny. Nejspíš by nechtěli v lednu řešit situaci, kdyby to už náhodou přišlo.
A také se dnes stěhujeme do nového domu…

22. listopadu
Učím se, pracuji na seminárkách a tvořím něco jako diplomovou práci. Nad psaním sice přemýšlím,
ale dál jsem nepokročila.

18. října 2006
Ani v říjnu se mi nedaří věnovat literatuře. Ale aspoň zase trochu čtu.

8. září 2006
Do školy už zpátky nenastupuji. Je přede mnou ale ještě celý závěrečný rok vysoké školy a do narození miminka zbývá už jen několik měsíců. Hlavní mojí prioritou se teď stává studium. A dokončení domku.

28. srpna 2006   

    Těhotenství mě zdárně vyřadilo z provozu. Je mi pořád dost zle a tak nic nedělám. Chtěla jsem ještě něco
psát a také si připravit podklady k diplomce. Neudělala jsem ani jedno.

26. července 2006
Moc psát nemůžu. Času mám sice relativně dost (kromě povinností okolo stavby), ale pořád je mi špatně,
a tak jenom ležím a koukám. Ani číst mě nebaví, což je jev celkem nezvyklý.
Nicméně dopisuji Svět krakských čarodějů. Vlastně je to jenom taková skica, ze které možná teprve
vyroste nějaké dílo. A pokud ano, bude to až za hooodně dlouhou dobu.

19. července 2006
Přichází stručná, ale velice hezká zpráva. Ano, bude se vydávat!

4. července 2006

Dnes měla proběhnout redakční rada, na které se mělo definitivně rozhodnout o Kloboucích a jejich
vydání.

20. června 2006
Začátek června se zdál trochu volnější, jen v práci zůstával stále fofr. Pořád je někdo nemocný, takže
se hodně supluje. Všichni, žáci i učitelé, se těší na prázdniny.
Také jsem ovšem zjistila, že se patrně bude rozšiřovat naše rodina. V závěsu na tom přišla řada
neschopenek. Myslela jsem si, že konečně budu mít čas na psaní, ale bylo mi pořád tak zle, že jsem neudělala zase skoro nic.
Podařilo se mi ale zkoušku z angličtiny zakončit celé zkouškové období.

28. května 2006
Učím se. Všechno ostatní jsem musela dočasně odložit. Po velké zkoušce z literatury jsem se ponořila
do bludů seminárních prací a nějak se mi z nich pořád nedařilo vyklouznout. O jednom trochu volnějším
víkendu jsem ale napsala další povídku.

15. dubna 2006
Přepisuji Klobouky z Agarveny a dále pracuji na Světě krakských čarodějů. A mnoho přepisování a
úprav mě teprve čeká. Kromě toho se zase čím dál víc začíná připomínat škola, takže se musím občas i učit.

20. března 2006
Nic netušící otevírám na počítači svých rodičů e-mailovou poštu a hledí na mě tři dny stará zpráva
z Fragmentu. „Vážená paní Prášková, Váš rukopis knihy Klobouky z Agarveny se mi velice líbí, má vše,
co by malého čtenáře zaujalo a jazyk, kterým je práce napsaná, je opravdu skvělý…“ To jsou úvodní slova e-mailu. Pak už jenom něco o autorských právech, redakční radě, termínech a edičních plánech.
Suma sumárum: V průběhu roku 2007 by měla být kniha na světě!

16. března 2006
Část mám hotovou, ale zdá se mi to natolik náročná práce, že pochybuji, že ji někdy budu schopná úplně dokončit.

12. února 2006
Dopsala jsem první verzi Klobouků z Agarveny II. Protože jsem měla rozbitý počítač, pustila jsem se
do určitých úprav přímo v ručně psaném rukopisu. Byla to dost hrozná práce.
V minulém týdnu mě napadla nová myšlenka. Určitou zvláštní formou bych se pokusila zpracovat
hlavní mezníky dějin Agarveny. Zní to jednoduše, ale nápad se mi zdál zpočátku natolik široký, že se
moje myšlení na celých několik dní rozutíkalo do všech směrů a já jsem nebyla schopná dávat své velké, ale stále unikající nápady dohromady. Trochu mi pomohlo, když jsem vytvořila několik prvních map Agarveny a dovymyslela a uspořádala několik desítek jmen.
První kniha, která by z tohoto nápadu mohla možná někdy vzejít, by se mohla jmenovat Svět krakských čarodějů.

3. ledna 2006
Tak tu máme nový rok. Zatím nikdo z nás netuší, co přinese, ale všichni jsme ještě rozjaření ze Silvestrovských oslav. Jako obvykle mě obtěžují zkoušky a pak navíc ještě nějaká praxe.
V práci je nás málo a jsme všichni dost vytížení. Přesto mezi laxními přípravami na zápočty a zkoušky píšu. Druhý díl se pomalu chýlí ke konci. Tedy jeho první verze. Od začátku vím, že bude potřebovat ještě hodně úprav. Tuším, že to bude dlouhá a úmorná práce.

2005

9. prosince 2005

Kromě povinností do školy a velkých pracovních příprav na školní vystoupení se snažím pracovat na Kloboucích. Příprava na Vánoce je mi letos nějak vzdálená. Dárky sháním na poslední chvíli, což obvykle nebývá mým zvykem. Z Fragmentu zatím žádná zpráva.

30. listopadu 2005

Ze všech stran se na mě valí nedokončené nebo odložené povinnosti, které jsem teď kvůli své intenzivní literární činnosti několik týdnů zanedbávala. Musím se učit angličtinu a fyziku a v práci nás opět čeká prosinec – jeden z nejnáročnějších měsíců v roce.

23. listopadu 2005

Přišla mi odpověď. Email byl krátký a stručný. Mají zájem o zaslání celého rukopisu. Upřímně, dlouho jsem nezažila takovou radost. Byla jsem zrovna na nějakém školení a přespávala mimo domov. Zašla jsem s kolegyní z práce na víno a celý večer strávila v jakési euforii.

17. listopadu 2005

Zkouším štěstí u nakladatelství Fragment.

16. listopadu 2005

Přichází odpověď z nakladatelství Albatros. Příběh je zajímavý, čtivý, je tam spousta dobrých nápadů, ale zdá se jim nedotažený a taky nemají místo v edičním plánu.

To, že kapitoly byly „nedotažené“, byla moje totální chyba. Poslala jsem totiž omylem ty, které ještě nebyly upravené. Přemýšlím, zda je to vůbec možné. Jak se takhle může mýlit člověk aspirující na vysokoškolské vzdělání?

25. října 2005

Oslovuji nakladatelství Albatros, posílám dvě kapitoly, ukázku a životopis. Pokračuji v psaní druhého dílu Klobouků.

9. října 2005

Rozhodla jsem se, že se dám ještě do jedné povídky. Má název Ochránci a je se svými dvaceti stranami zatím nejrozsáhlejší. Taky je docela dobrá, ale můj domácí kritik už k ní měl své výhrady. Prý je moc krátká a všechno se tam děje moc rychle. Chvíli jsem přemýšlela nad rozšířením (alespoň na dvojnásobek), ale manžel to zavrhl jako zcela bláznivý nápad.

Všechny tři povídky posílám do soutěže o Cenu Karla Čapka.

Po povídkách se vracím znovu k přepsání celého prvního dílu Klobouků z Agarveny. Ani se nenamáhám dávat to komukoli přečíst. Další přepisování by mi přivodilo zástavu srdce.

18. září 2005

Dopsala jsem povídku Poslední volba. Lehce mě inspirovala část knížky, kterou jsem kdysi četla. Dokonce jsem byla nucena vymyslet i básničku. Myslela jsem, že mi praskne mozek, a stejně to valnou úroveň nemá. Co naplat, básník ze mě asi nebude. Ta povídka je ale myslím dobrá. Dokonce i manžel ji pochválil, což už má rozhodně nějakou hodnotu!

25. srpna 2005

Nastupuji do práce. Docela se těším. Přerušuji druhý díl a chystám se napsat ještě nějaké povídky.

20. srpna 2005

Ve skutečném světě stavím dům a v tom fiktivním utíkám před nebezpečnými bytostmi s čaroději po boku. Nevím, jestli se jedná o schizofrenii nebo jestli se tomu neříká pohlcení múzou.

15. srpna 2005

Napsala jsem svou první povídku. Tedy mikropovídku. Jmenuje se Měsíc a asi na tři strany. Námět mě napadl ráno, nebo možná už v noci, a do večera téhož dne jsem ji stihla napsat, přepsat do počítače a upravit ji do konečné podoby. Líbila se mi. Rozhodla jsem se, že ji pošlu do literární soutěže o Cenu Karla Čapka.

17. července 2005

A odvahou jsem usedla se ke druhému dílu. Osnovu jsem měla na papíře a dokonce i na papíře, ale zpočátku mi to přišlo docela obtížné. Nepsala jsem vlastně celý rok. Dělala jsem stále jen dokola nějaké úpravy a korektury, a to se od vymýšlení nového příběhu dost liší. Vytvářím nový svět a ten svět krok za krokem, den za dnem jako by opravdu začínal ožívat. Jeho jméno je Agarvena.

19. května 2005

Na jaře jsem rukopis přepsala znovu. Bytostně pociťuji nedostatek času. V Hradci nás od dubna pronásledují písemky, v práci připravujeme velikou školní akademii a do toho nám doma začíná stavba baráčku, to znamená dva roky pěkné dřiny. V duchu přemýšlím nad obsahem druhého dílu. V červnu padám únavou a nemůžu se dočkat prázdnin.

20. února 2005

Přečetla jsem znovu hrubý rukopis o Adamovi a Evce, ale nelíbil se mi. Spousta popisů se mi do tohoto příběhu stylově vůbec nehodila. Co naplat. Většinu z nich jsem musela vyházet. To tedy bylo mé třetí přepracování.

30. ledna 2005

Leden se jevil jako naprosto zabitý. Zkoušky ve škole mě příliš zaměstnávaly a nic jiného jsem bohužel neměla čas.

2004

12. prosince 2004
V prosinci se mi jako tradičně nedostává čas, proto práci na knize odkládám. Od manžela přichází druhá kritika. Nepotěšilo mě to, ale ještě se rozhodně nehodlám vzdávat.

22. listopadu 2004
Mám přepsáno, ale spokojená nejsem. Ponořila jsem se do čtení Pána prstenů, snad možná pro inspiraci.

16. října 2004
Na prvotní rady manžela knihu poprvé přepisuji, zjednodušuji a krátím věty.

28. září 2004
První verze knihy je hotová. Píšu tradičním způsobem s tužkou v ruce a papírovým sešitem na kolenou. Nicméně přepisování do počítače mě nemine. Když se zrovna nevěnuji psaní, studuji vysokou školu a učím na základní škole.

5. července 2004
Vracím se po letech k psaní. Ve svých teenagerovských letech jsem napsala několik příběhů, protože právě příběhy mě v té době uchvátily a už nepustily.
Přešla léta naplněná jinými zájmy, snahami a starostmi, ale jakousi oklikou se ke mně nyní neodolatelná touha po psaní vrátila. Nedokážu popsat, co to zavinilo nebo v jakém okamžiku se to přesně stalo, ale ta touha zůstávala nejspíš po celou dobu mojí součástí. Potom zkrátka jen zaklepala
na dveře a vstoupila.
Letos v zimě se mi v hlavě začal rodit nový příběh. Bude o dvou dětech a kouzelných kloboucích.

Zavřít Menu